Site Loader

Porcelana to nie tylko eleganckie wykończenie naszego wnętrza. Dobra porcelana to inwestycja na długie lata. Jak rozpoznać porcelanę wysokiej klasy? 

Porcelana czy wyrób porcelanopodobny? 

Prawdziwa porcelana powstaje w bardzo wysokich temperaturach dzięki wypalaniu takich materiałów, jak glina, skaleń oraz kwarc. Porcelit bądź fajans to tańsza podróbka porcelany. 

Warto wiedzieć, że elegancka porcelana to zakup na wiele lat. Jakość porcelany ma tu decydujący wpływ na komfort użytkowania oraz estetykę, która jest tu bardzo ważnym elementem. 

Światło powie prawdę

Jednym z najskuteczniejszych sposobów rozpoznania prawdziwej porcelany jest obejrzenie jej pod światło. Oryginał przepuści światło, a odbicie naszych palców z tyłu będzie dobrze widoczne. Wysokiej jakości porcelana nie musi być gruba, gdyż już przy wypalania przyjmuje biały kolor. Podróbki są dodatkowo pokrywane białym szkliwem, by mogły uzyskać odpowiedni kolor. Dlatego ich grubość znacznie różni się od prawdziwej porcelany. 

Ciężar i dźwięk

Biorąc do ręki prawdziwą porcelanę poczujemy, że jest ona lekka, co nie znaczy, że delikatna i krucha. Taka właśnie jest tradycyjna porcelana marki Ćmielów, która jest naszą najstarszą, rodzimą porcelaną. 

Sprawdzając przepuszczalność światła oraz ciężar porcelany możemy bez problemu zorientować się, które egzemplarze są oryginalne, a które podróbkami. Chcąc się upewnić możemy dodatkowo wsłuchać się w dźwięk, jaki wydaje porcelana. 

Prawdziwa porcelana marki Ćmielów da nam niemal melodyjny dźwięk, który będzie przyjemny dla ucha. Podróbki wydają głuchy odgłos.

kreator