Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejszym wyborem do ogrzewania domu ze względu na liczne korzyści, jakie oferuje. Zwłaszcza w dużych pomieszczeniach zapewnia efektywny sposób równomiernego ogrzewania przestrzeni. Co więcej, nie trzeba wtedy montować grzejnika. A to zwalnia miejsce na ścianie na meble i zapewnia większe możliwości w projektowaniu wnętrz.
Jednak często zadawane jest pytanie: czy można używać dywanów, dywanów antypoślizgowych, syntetycznych i innych razem z ogrzewaniem podłogowym? Kiedy dywany i ogrzewanie podłogowe mogą i nie idą w parze?
Dywany i ogrzewanie podłogowe
Jeśli planuje się zainstalować ogrzewanie podłogowe, niekoniecznie oznacza to, że trzeba zapomnieć o używaniu dywanów antypoślizgowych, dodatkowych matach czy innych narzutach na podłogę jak skóry zwierząt. Dywany i skóry to dobry sposób na poprawienie – albo zepsucie, jeśli się to robi nieumiejętnie – atmosfery, podkreślenie określonych elementów wnętrza lub zwiększenie zapewnienie komfortu. Należy jednak upewnić się, że wszelkie dywany podgumowane, naturalne czy syntetyczne będą odpowiednie do ogrzewania podłogowego.
Odpowiednie dywany do ogrzewania podłogowego
Dywany mogą działać jak „koc” na podłodze z ogrzewaniem. Mogą miejscowo ograniczać przenikanie ciepła z płyty podłogowej do pomieszczenia. To z kolei może zmniejszyć efektywność ogrzewania i może wywoływać problemy z podłogą. Dlatego istotne jest, aby materiał na dywan – antypoślizgowy czy naturalny – w jak największym stopniu minimalizował efekt „koca”.
Pożądane cechy dywanów
- dywan powinien mieć niską odporność termiczną. Oznacza to, że ciepło może łatwiej promieniować na dywan, a tym samym łatwiej promieniować do pomieszczenia.
- Wartość TOG (współczynnik oporu cieplnego) dywanu powinna wynosić od 1 do 2 i nie powinna przekraczać 2,5. Im niższa ocena TOG, tym mniejszy efekt „koca”.
- najbardziej istotną częścią dywanu jest spód i zaleca się, żeby był on w pierwszej kolejności wykonany z podkładu jutowego, a nie filcowego, gąbki lub gumy. Sztuczne podkłady mogą tworzyć blokadę termiczną i zapobiegać przenoszeniu ciepła z podłogi na dywan. Z tego powodu problematyczne mogą być dywany antypoślizgowe, które mają dodatkową lateksową warstwę.
- włosie powinno być cienkie i krótkie, zbyt gęste i długie będzie ciężkie, co utrudni przepływ ciepła i powietrza. Zaleca się, aby runo ważyło mniej niż 2 kg na metr kwadratowy.
- rodzaj włókna ma mniejsze znaczenie, mogą to być syntetyczne (np. poliamid, akryl, polipropylen) lub naturalne (wełna, sizal, trawa morska, bawełna), ale włókna naturalne mogą zapewniać lepsze „oddychanie” dywanu.
- niektóre dywany wykonane z materiałów syntetycznych mogą zmieniać swoją strukturę, jeśli są wystawione na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas. Istotne jest to w przypadku dywanów podgumowanych lub z dodatkową matą antypoślizgową.
- dywan nie powinien być zbyt duży, może to zmniejszyć ogólną efektywność ogrzewania podłogowego. Zamiast tego można użyć mniejszych dywaników lub chodników.
Podłogi i dywany a ogrzewanie podłogowe
- Jeśli podłoga jest drewniana z ogrzewaniem podłogowym, nie zaleca się układania dywanu na tych powierzchniach.
- Podłogi drewniane mają najwyższe ograniczenia temperaturowe, np. podłoga drewniana ma ograniczenie maksymalnej temperatury ok. 27 stopni Celsjusza. Większe temperatury mogą wpływać na strukturę drewna.
- Kiedy umieści się dywan na drewnianej podłodze z ogrzewaniem podłogowym, dywan może zatrzymywać ciepło i powodować, że temperatura przekroczy najwyższe ograniczenia. W przypadku np. syntetycznych dywanów antypoślizgowych efekt może być większy. Kiedy ciepło jest uwięzione, pod dywanem tworzą się „gorące punkty”. W rezultacie drewno będzie się nadmiernie nagrzewać i może pęcznieć, „zbijać się” i skręcać. Efekt może potęgować wilgoć. W przypadku podłogi z drewna warstwowego, nadmierne ciepło spowoduje rozwarstwienie warstw.
- Zdecydowanie zaleca się skontaktowanie się z dostawcą podłóg przed zakupem dywanów do ogrzewania podłogowego lub przejrzenie karty dywanu. Można też zapytać sprzedawcę dywanów.
Dywany a ogrzewanie podłogowe
Dywany mogą i działają z ogrzewaniem podłogowym, ale zalecana jest wykazanie ostrożności. Np. dywany podgumowane i z dodatkowymi matami mogą zmniejszać skuteczność ogrzewania podłogowego, jednak przy odpowiednim wyborze wpływ ten może być mniejszy.
Dywany antypoślizgowe dostępne w ofercie w tym miejscu.
Najnowsze komentarze